Zabiorą Was na tropienie wilków albo łosi. Do lasu nocą, by nasłuchiwać puszczyków. Zachwycą się wszystkim, co dzikie – kupą lisa, gniazdkiem badylarki, piórem sójki i godami moczarowej żaby. Nauczą jeść buczynowe orzeszki i czosnaczek. Zorganizują cały dzień w lesie dla klasy Waszych dzieci. Dodadzą im odwagi do samodzielnego strugania patyków i krzesania ognia. EDUKATORZY PRZYRODY. Są już w całym kraju. Stworzyłyśmy tę mapę, aby łatwiej Wam było do nich trafić 🙂
Kim jest edukator przyrody?
To ciekawe, bo ani w słowniku języka polskiego ani w wikipedii nie znajdziemy definicji edukatora przyrody. Julia, z którą pracowałyśmy nad tą mapą dla Was napisała na swojej stronie, że edukator przyrody to osoba, której rolą jest organizować i prowadzić zajęcia edukacyjne w terenie. Zajęcia te mogą realizować podstawę programową z zakresu nauk przyrodniczych (i nie tylko), ale przede wszystkim uwrażliwiać na otoczenie, budować więź z przyrodą, umożliwiać korzystanie ze wszystkich zmysłów. Edukator przyrody jest też po części przewodnikiem, osobą prowadzącą nas do magicznego świata Natury.

Julia Tarkowska/Akademia Zaciekawienia w czasie zajęć o nietoperzach. Źródło: Akademia Zaciekawienia
Wielka mapa edukacji przyrodniczej
<TA MAPA JEST W CIĄGŁEJ BUDOWIE>
Na mapie znajdziecie edukatorów freelancerów, którzy prowadzą otwarte zajęcia w przyrodzie, np.: jednodniowe, weekendowe, obozy, półkolonie oraz ośrodki edukacyjne i organizacje, które oferują wydarzenia i warsztaty edukacyjno-przyrodnicze.
Mapa nie obejmuje leśnych przedszkoli, szkół alternatywnych, ośrodków kultury, gospodarstw agro i innych miejsc, których głównym celem nie jest edukacja przyrodnicza.
Mapa nie obejmuje także edukatorów i przewodników pracujących w nadleśnictwach, parkach narodowych i krajobrazowych, pomimo iż wiemy, jak fantastyczną pracę wykonują. Polecamy bezpośredni kontakt w wybranymi instytucjami i sprawdzenie ich oferty.
Jak możesz skorzystać?
Każdy edukator przyrody ma swój własny styl i sposób prowadzenia zajęć, ich oferty mogą się bardzo różnić. Dlatego, jeśli już znajdziecie konkretną osobę na naszej mapie, warto śledzić ich profile w socialmediach.
Większość edukatorów i edukatorek organizuje swoje zajęcia w następujący sposób:
- Ogłasza na swoich stronach (najczęściej na Facebooku) terminy zajęć, na które można się zapisać z rodziną. Są to warsztaty, pikniki rodzinne, spacery z przewodnikiem, wyprawy, biwaki, półkolonie letnie czy zimowe, obozy;
- Organizuje regularne spotkania w przyrodzie dla stałej grupy dzieci / rodzin. Część z nas regularnie prowadzi zajęcia w jednym miejscu, ze stałą grupą uczestników. To coś w rodzaju przyrodniczych zajęć pozalekcyjnych.
- Prowadzi wycieczki i spotkania edukacyjne dla grup zorganizowanych, w tym dla grup szkolnych, przedszkolnych, rodzinnych. To oznacza, że można się indywidualnie umówić na dogodny termin, ustalić zakres i czas trwania zajęć oraz stawkę.
- Organizuje zamknięte wydarzenia okolicznościowe, np. indywidualne warsztaty czy urodziny. Takie wydarzenia również należy umówić z wyprzedzeniem.
Ludzie i miejsca
Większość edukatorek i edukatorów przyrody pracuje w terenie, jednak są też tacy, którzy mają własne miejsce: pracownię, galerię czy ogród. Można tam zapoznać się z ich warsztatem, rzemiosłem i wziąć udział w zajęciach (np. artystycznych, naukowych, rzemieślniczych).
Na mapie przedstawiliśmy też miejsca / pensjonaty / ośrodki, które specjalizują się w organizacji dłuższych warsztatów o tematyce przyrodniczej, w tym pobytów wakacyjnych, ferii, tematycznych weekendów. Miejsca te często współpracują z edukatorami i edukatorkami i na bieżąco proponują ciekawy program.
Pamiętajmy, że edukację przyrodniczą od dziesięcioleci w Polsce prowadzą edukatorzy Lasów Państwowych oraz edukatorzy i przewodnicy parków narodowych i krajobrazowych.
Aby nawiązać z nimi kontakt, najlepiej zwrócić się bezpośrednio do w.w. instytucji.
Jak zostać edukatorem przyrody?
Wiemy wszyscy, że ten zawód się tworzy obecnie w kraju. Ogromne doświadczenie w prowadzeniu takiej edukacji mają w Polsce m.in. Lasy Państwowe oraz parki narodowe i krajobrazowe. Aby być pracownikiem-edukatorem w tych instytucjach trzeba jednak skończyć profilowane studia i kursy.
Od kilku lat na ścieżkę edukacji przyrodniczej może wstąpić każdy, kogo woła pasja. Ogromnym wsparciem i inspiracją mogą być te kursy:
Pracownia Edukacji Żywej : Podróże do zaczarowanego lasu. Kurs dla leśnych przewodników i przewodniczek.
Kurs Animacji i Edukacji Przyrodniczej

Anna Warzyńska w czasie wyprawy wiosennej. Źródło: Szyszki i Paprocie
Chcesz się znaleźć na tej mapie?
Dołożyłyśmy dużych starań, aby na tej mapie znalazło się jak najwięcej miejsc i osób. Jeśli kogoś na niej zabrakło, jest to tylko wynikiem braku odpowiedniej wiedzy. Skontaktuj się z nami, powiedz czym się zajmujesz, podaj swoje adresy internetowe i społecznościowe, a dodamy Twoją pinezkę.
Nie wahaj się też zadawać pytań i zgłaszać uwag. Możesz to zrobić pisząc bezpośrednio na adres julia@akademiazaciekawienia.pl
Kto stworzył mapę?
Inspiracją do stworzenia listy miejsc i ludzi zajmujących się terenową edukacją przyrodniczą był dla mnie Zlot Edukatorów Przyrody, czyli absolwentów Kurs Animacji i Edukacji Przyrodniczej. Kurs organizowany jest przez Bartek Guetntzel – droga do lasu i Kasię Rosińską Rubecula.
Znam w realu i wirtualnie kilka wspaniałych edukatorów przyrody i zamarzyłam, aby powstała ich lista. Moją główną intencją było to, by lista trafiła do rodziców, nauczycieli, placówek edukacyjnych z całego kraju.
Listę, początkowo w formie posta na Facebooku stworzyłam z pomocą Ani Warzyńskiej i Marty Król, które były na Zlocie Edukatorów Przyrody w 2023r. Obiecałam Wam potem wpis na blogu, bo post znika i ma ograniczenia.
Napisała do mnie Julia z Akademii Zaciekawienia i zaproponowała zrobienie interaktywnej mapy. Cudownie! Połączyłyśmy siły i tak powstała Wielka Mapa Edukacji Przyrodniczej.
Ale tworzenie jej to proces. Piszcie do nas, jeśli Was brakuje, jeśli gdzieś znalazł się jakiś błąd.
Jak udostępnić mapę?
Zachęcamy, abyście udostępniali tę mapę na swoich stronach!
Wystarczy w wybranym miejscu w kodzie strony wkleić kod:
<iframe src=”https://www.google.com/maps/d/u/0/embed?mid=1UXNc077asAmok9AtwGOC3p3-BCc2nOQ&ehbc=2E312F” width=”640″ height=”480″></iframe>
Będzie nam bardzo miło, jeśli udostępniając podasz źródła, czyli Wielki Zachwyt i Akademia Zaciekawienia. Włożyłyśmy w to ogrom pracy <3

Zlot edukatorów przyrody 2022, fot. Julia Tarkowska/Akademia Zaciekawienia
Ten artykuł powstał we współpracy z Akademia Zaciekawienia. Dziękuję Julia!