„Zachwyt w przedszkolu” na początku był projektem. Dziś nie jest już ani projektem, ani programem. To idea zmiany jakości edukacji w kierunku większej swobody, większego zrozumienia i poszanowania potrzeb małego dziecka oraz większej ilości czasu spędzanego na łonie Natury. Rzecz dzieje się od 2016r. w Przedszkolu nr 8 im. J. Ch. Andersena w Staszowie w partnerstwie z Nadleśnictwem Staszów.

O swoich doświadczeniach z wprowadzania edukacji leśnej w zwykłym systemowym przedszkolu Justyna pisze gościnnie na moim blogu.

 

 

 

 

Zaczęło się od rozmów z nauczycielkami moich synów: Justyną Lis i Kamilą Kobryn- Jacak w progu drzwi przedszkola. Chętnie dzieliłam się swoimi obserwacjami i przeżyciami z lasu. Później było założenie ogródka z warzywami i ziołami, bieganie boso, wyprawy do lasu i zmiana wystroju sal na taki, w którym króluje Natura i prostota.

To wszystko jest możliwe dzięki olbrzymiemu wsparciu Dyrektor Przedszkola nr 8 Pani Alicji Misiak oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Staszów Pana Adama Lubery wraz z leśnik Panią Joanną Drożdżowską a także Gminy Staszów i rodziców

Inspirujemy inne systemowe przedszkola do zmian.

Dla zainteresowanych tematem leśnych przedszkoli w Polsce, serdecznie polecam:

Polski Instytut Leśnych Przedszkoli - profil na FB

W leśnym przedszkolu fajnie jest

Przegląd leśnych przedszkoli w Polsce

Nauka poszła w las

Przedszkolaki na wietrze. Zimny chów po norwesku

Dirt is good - niesamowita kampania w Wielkiej Brytanii


A tak to robią w Szkole w Przyłękowie (pow. żywiecki):