Idziemy do lasu!

Kilkanaście mam w całej Polsce dołączyło już do akcji „Idziemy do lasu”, która polega na – uwaga- wspólnym chodzeniu do lasu! 😉 W tym momencie działamy w 17 miejscach w Polsce i organizujemy otwarte, systematyczne i bezpłatne spotkania dla rodzin w lesie. Warto zapoznać się z naszą  listą, spakować plecaki i dołączyć do leśnych wypraw.

 

19 zwykłych mam

W tym momencie jest nas 19. Jesteśmy zwykłymi mamami, poza pojedynczymi wyjątkami nie mamy pedagogicznego przygotowania ani nie jesteśmy dyplomowanymi przyrodnikami. Ale mamy wrażliwość na Przyrodę i wiemy, jak ważne dla nas i dla naszych dzieci jest wzmacnianie relacji z Naturą. Przy tym lubimy towarzystwo innych ludzi. I tak oto działamy w 17 różnych miejscach w kraju.

 

Jeśli jesteś zainteresowana dołączeniem ze swoją rodziną do leśnych wypraw, skontaktuj się proszę bezpośrednio z którąś z nas (kontakt przez fb):

1) ŁÓDŹ (woj. łódzkie)
Katarzyna Danielewicz

2) KRAKÓW (woj. małopolskie)
Agata Tumidajewicz 
oraz
Justyna Horikoshi
(organizują niezależnie)

3) KRZESZOWICE (k. Krakowa, woj. małopolskie)
Roksana Gawinowska

4) PUSZCZA BIAŁOWIESKA (woj. podlaskie)
Grażyna Chyra  (Pracownia na Polanie)

5) NOWY TOMYŚL (woj. wielkopolskie)
Aleksandra Walczak

6) NAMYSŁOW (woj. opolskie)
Alicja Kijańska

7) SŁUPCA k. POZNANIA (woj. wielkopolskie)
Alicja Hławka

8) POZNAŃ (woj. wielkopolskie)
Ewa Lewandowska

9) WYMYSŁÓW (gm. Bobrowniki, woj. śląskie)
Magdalena Christ i Karolina Galla

10) WROCŁAW (woj. dolnośląskie)
Ewa Sommer

11) WARSZAWA (woj, mazowieckie)
Paulina Joel i Ewa Iwanowska (organizują razem)

12) GOLENIÓW (woj. zachodniopomorskie)
Marta Król

13) STASZÓW (woj. świętokrzyskie)
Barbara Zamożniewicz (Wielki Zachwyt)

14) KIELCE (woj. świętokrzyskie)
Patrycja Rutkowska (Kleopatra Filopator)

15) OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI (woj. świętokrzyskie)
Marta Kłonica

16) SKIERNIEWICE (woj. łódzkie)
Marta Banaś

17) GDAŃSK (woj. pomorskie)
Monika Matuszewska- Bulińska (dzikapapierowka.pl)

 

Jak wyglądają spotkania?

Każda z nas działa niezależnie, zatem każda grupa i też każde spotkanie są zupełnie inne. Naszym wspólnym celem jest wspólne spędzenie czasu na łonie natury, sprawienie, by dzieci spotkały inne dzieci i mogły swobodnie pobawić się w lesie, by rodzice spotkali innych, często podobnych sobie rodziców. By wspólnie czerpać z czasu w Przyrodzie. Niekiedy spotkanie ma formę spaceru, czasami pikniku, niektóre z nas organizują ogniska. Wszystko jest nieodpłatne. Nie ma ograniczeń wiekowych. Każda z mam-liderek komunikuje poprzez wydarzenie na FB, gdzie znajdziecie potrzebne szczegółowe informacje. Oto jak dziewczyny mówią o dotychczasowych spotkaniach:

 

#idziemydolasu I Marta Banaś I Skierniewice
#idziemydolasu I Marta Banaś I Skierniewice

 

Spotkanie odbyło się w ulewie i trwało 15 min! Nasze pierwsze #idziemydolasu! Ale było warto! Obawiałam się, że nikt nie przyjdzie, ale zaskoczyła mnie bardzo miło jedna rodzina z miasta oddalonego od nas o 40 km – przyjechali, przeszli się z nami, a potem dali poznać jako mili i serdeczni ludzie w kawiarni przy herbacie i ciastku. Las pozostał w samotności, ale i naszych myślach!
Marta Banaś, organizatorka spotkań w Skierniewicach
Ogólnie jestem bardzo zadowolona! Zawsze chciałam coś takiego robić, ale nie miałam ani konceptu ani odwagi. Twoja akcja pokazuje, że naprawdę niewiele trzeba, a że zainteresowanie jest, bo ktoś przychodzi to tylko dowodzi, że ma to sens, jest fajne i potrzebne. No i choć wstyd to może przyznać, ale coś bardzo oczywistego mnie zaskoczyło… Mianowicie,  dzięki organizowaniu takiego wydarzenia faktycznie sami idziemy do lasu!!! Tego dnia- przez szarą aurę ale i ze zwykłego lenistwa – chyba nie poszłabym do lasu gdybym sama tego spaceru nie organizowała…
Justyna Horikoshi, organizatorka spotkań w Krakowie.
#idziemydolasu I Grażyna Chyra I Puszcza Białowieska
#idziemydolasu I Grażyna Chyra I Puszcza Białowieska

 

Zauważyłam to już wcześniej, że do „bycia” w lesie trzeba się przyzwyczaić, przestawić, trzeba wejść w tryb bycia w naturze. To czasem trudne dla osób, którzy niezbyt regularnie korzystają z jej urody. Tutaj mogą się właśnie przyzwyczajać. I ucieszyło mnie bardzo, że goście z Warszawy, którzy akurat przebywali w Puszczy, byli bardzo w lesie zainteresowani różnymi zjawiskami.
Grażyna Chyra, organizatorka spotkań na terenie Puszczy Białowieskiej
#idziemydolasu I Alicja Kiljiańska I Nowa Wieś
#idziemydolasu I Alicja Kijańska I Nowa Wieś

Spotkanie organizowałam z lekkim stresem. Bardzo zależało mi, żeby wszyscy czuli się dobrze. Zwłaszcza dzieci. Już pierwsze minuty rozwiały moje obawy. Poczułam przypływ pozytywnej energii, której dopełnieniem były słowa zadowolenia dzieci i rodziców. Bardzo satysfakcjonujące słowa. Z tych, które dają kopa do dalszego działania. To na pewno nie było ostatnie spotkanie!

Alicja Kijańska, organizatorka spotkań w Nowej Wsi

 

#idziemydolasu I Ola Walczak I Nowy Tomyśl
#idziemydolasu I Ola Walczak I Nowy Tomyśl

 

W naszych leśnych spotkaniach uwielbiam spokój i odcięcie się od rzeczywistości, jakie pojawiają się, kiedy zanurzamy się w Naturę. I dzieci, i dorośli świetnie się czują, tracimy poczucie czasu, uwiązania  obowiązkami i czerpiemy radość z bycia po prostu tu i teraz. I nikt się nie nudzi!

Ola Walczak, organizatorka spotkań w Nowym Tomyślu

#idziemydolasu I Monika Matuszewska-Bulińska I Gdańsk I Bursztynowa Góra
#idziemydolasu I Monika Matuszewska-Bulińska I Gdańsk I Bursztynowa Góra

Do tej pory do lasu zabierałam swoje dzieci i kilka najbliższych nam osób. Jak wielkie było moje zaskoczenie, kiedy na moje zaproszenie na spacer po lasach wokół rezerwatu Góra Bursztynowa koło Gdańska, odpowiedziało ponad 50 osób! Czy tak lubimy las, czy tak do niego tęsknimy, a może samo miejsce przyciągnęło takie tłumy? Spędziliśmy razem ponad dwie godziny. Szliśmy czasem razem, a czasem w grupach. Każdy w swoim tempie poznawał to miejsce wszystkimi zmysłami. Po spotkaniu żegnaliśmy się słowami – „to to był bardzo dobrze spędzony czas razem i do zobaczenia wkrótce!”. Moje serce rośnie. Jedyna trudność jaką widzę, to konieczność dobrego poznania lasu wcześniej, bo spacerowicze oczekują od nas wiedzy na temat terenu 😉 Jesteśmy w tym lesie ich przewodnikami.”

Monika Matuszewska-Bulińska, organizatorka spotkań w Gdańsku

 

Najbliższe spotkania. Zapraszamy!

Puszcza Białowieska – 4 listopada

Staszów  – 4 listopada

Warszawa – 10 listopada

Kielce – 10 listopada

Nowy Tomyśl – 11 listopada

Kraków– Lasek Wolski – 18 listopada

Gdańsk – 18 listopada

Poznań – 18 listopada

 

 

Też chcesz organizować takie spotkania?

Jeśli także masz ochotę zacząć organizować takie spotkania pod szyldem #idziemydolasu, proszę napisz do mnie wielkizachwyt@gmail.com

I  pomyśleć, że sama zaledwie rok temu zorganizowałam pierwsze takie otwarte spotkanie w lesie. Wystarczył tylko rok, aby zbudować tę sieć. Dziękuję Wam dziewczyny! Dzięki Wam cała Polska wraca do lasu!

 

Akcja #idziemydolasu została zainicjowana przez Wielki Zachwyt. Polega na organizacji otwartych i systematycznych spotkań w lesie dla rodzin w całej Polsce. Mają zupełnie luźny i nieformalny charakter. Przygotowywane są przez matki-liderki spotkań. Naszą misją jest zachęcenie innych rodziców do takiej formy spędzania czasu z dziećmi.

 

#idziemydolasu I Basia Zamożniewicz I Staszów
#idziemydolasu I Basia Zamożniewicz I Staszów